ElektrokoagulacjaJednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się osoby niezależnie od wieku czy płci to rozszerzone naczynka krwionośne, czyli teleangiektazje tworzone przez naczynia włosowate oraz drobne tętnice i żyły. Na tak zwane "pajączki" widoczne na skórze ma wpływ wiele czynników. W początkowym stadium na twarzy uwidacznia się rumień, który zanika, jednak z czasem pozostaje na skórze pod postacią sieci naczynek. Na szczęście, dzięki postępowi w kosmetologii, pojawiła się możliwość skutecznego i bezpiecznego zamykania naczynek ? jest to zabieg elektrokolagulacji.

Elektrokoagulacja polega na zamykaniu naczyń krwionośnych lub usuwaniu niewielkich zmian skórnych metodą koagulacyjną , czyli "wypalania" tkanek za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Zamykanie naczynek przy pomocy elektrokoagulacji znane jest w kosmetyce od lat. Jest to metoda bezpieczna, małoinwazyjna, dająca szybkie rezultaty. Zabieg nie jest uciążliwy i nie powoduje absencji zawodowej. Specjalną elektrodą (igłą) dotyka się każde naczynie, powodując jego zamknięcie.

Przy użyciu urządzenia do elektrokoagulacji usuwamy również : kaszaki, prosaki, włókniaki i inne zmiany skórne.

Odczucia podczas zabiegu są uzależnione od indywidualnego progu bólu pacjenta. W przypadku dużych zmian można zastosować znieczulenie miejscowe przy użyciu maści/kremu znieczulającego.

Ile potrzeba zabiegów i kiedy będą widoczne efekty?

Dla mniejszych naczynek wystarczają 1-3 zabiegi, W przypadku większych naczynek lub całej ich sieci trzeba nastawić się na dłuższą kurację. Efekty zamykania naczynek widoczne są zaraz po zabiegu, jednak proces gojenia trwa od 5 dni do 3 tygodni. Zamykać naczynka można o każdej porze roku, przy czym należy pamiętać o miesięcznym zakazie opalania oraz stosowaniu kremów ochronnych UV.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przez 2-3 tygodnie przed zabiegiem nie należy opalać się oraz wykonywać peelingów chemicznych, mechanicznych, mikrodermabrazji oraz depilacji

Jak wygląda skóra po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, rumień czy zasinienie. Strupki, które mogą się pojawić po zabiegu goją się w ciągu kilku dni - nie wolno ich zdrapywać, ponieważ może to doprowadzić do powstania blizn.v.
Przeciwwskazania:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi cukrzyca rozrusznik serca implanty/ metalowe części
 • skłonność do bliznowców lub keloidów
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych, antybiotyków epilepsja
 • egzema/ łuszczyca w miejscu zabiegu
 • nowotwór (chemioterapia)operacje chirurgiczne/ medycyny estetycznej
 • problemy z sercem/ krążeniem
 • uszkodzenia skóry znamiona
 • stany zapalne, gorączka
 • trądzik różowaty, pospolity terapia retinoidami
 • ciąża
 • czynne infekcje: bakteryjne (jak np. liszajec zakaźny), grzybicze, wirusowe (opryszczka, brodawki, mięczak zakaźny)